jamili
14 بهمن 1401 - 12:19

واکنش گروه‌های فلسطینی به عادی سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی

جنبش جهاد اسلامی و حماس به تداوم تحرکات عادی سازی کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی از جمله سفر یک هیئت رسمی رژیم صهیونیستی به خارطوم واکنش نشان دادند.

 به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «طارق سلمی»،سخنگوی جنبش جهاد اسلامی گفت: مایه ننگ حاکمان کشور عربی در جایگاه سودان، مردم، احزاب، فرهیختگان، نخبگان سیاسی آن است که قدم‌های تندروها و فاشیست‌های صهیونیست که بیت المقدس وفلسطین را اشغال کرده است، خاک سودان را آلوده کند.

سلمی اظهار داشت: ما اطمینان کامل داریم عادی‌سازی روابط تنها بیانگر دیدگاه بانیان آن است و مردم مخالفت این موضوع و هرگونه رابطه‌ای با رژیم صهیونیستی هستند.

از سوی دیگر حماس هم در واکنش به عادی سازی روابط سودان با رژیم صهیونیستی اعلام کرد: از رهبران سودان می خواهیم که از تصمیم عادی سازی روابط با اشغالگران اسرائیلی صرف نظر کنند.

حماس بیان کرد: تصمیم سودان در عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی همزمان با تشدید اقدامات اشغالگران علیه فلسطینی‌هاست و پوششی برای جنایات این رژیم است.

رویترز به نقل از منابعی در دولت سودان از ورود یک هیئت رسمی رژیم صهیونیستی به خارطوم با هدف بررسی موضوع  عادی سازی روابط میان دو طرف خبر داد.

محکومیت افتتاح سفارت چاد در فلسطین اشغالی از سوی حماس

جنبش مقاومت اسلامی حماس همچنین افتتاح سفارت چاد در فلسطین اشغالی را به شدت محکوم کرد و آن را مایه تاسف خواند.

این جنبش در بیانیه‌ای تاکید کرد: افتتاح سفارت چاد در اراضی اشغالی خروج از موضع آفریقا در مخالفت با استعمار و حمایت از مبارزه ملت فلسطین برای رسیدن به آزادی و حق تعیین سرنوشت خود با نابودی آخرین استعمار باقی مانده در عصر حاضر است.

حماس ضمن تاکید مجدد بر مخالفت قاطع با تمامی شیوه‌های عادی‌سازی روابط با دشمن صهیونیستی، خواستار تجدیدنظر فوری چاد در این تصمیم خود  شد که مغایر با موضع اصیل و همیشگی ملت چاد در حمایت از فلسطین و قضیه عادلانه آن است.

«محمد دبی» رئیس جمهور چاد ضمن سفر به سرزمین های اشغالی با «بنیامین نتانیاهو» دیدار و گفتگو کرد.

این دیدار 5 سال پس از احیای روابط میان طرفین صورت می پذیرد. روابط چاد و اسرائیل در جریان سفر «ادریس دبی» رئیس جمهور پیشین چاد به بیت المقدس در سال 2018 پس از دهه ها بار دیگر احیا شد.

محمد دبی پس از مرگ پدرش ادریس دبی در سال 2021 به عنوان رئیس جمهور جدید چاد انتخاب شد.

واکنش دیده بان حقوق بشر به تخریب منازل فلسطینیان

سازمان دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد: تخریب منزل دو خانواده فلسطینی در کرانه باختری توسط اشغالگران اسرائیلی مصداق مجازات گروهی و جنایت جنگی است.

این سازمان بین المللی در بیانیه خود تاکید کرد: این اقدام مجازات گروهی بوده و مقامات اسرائیلی اعلام کرده‌اند که این منازل در نهایت تخریب می‌شوند، آنان این اقدام را در حالی انجام داده‌اند که تنش‌ها در کرانه باختری به کشته شدن 35 فلسطینی از ابتدای سال 2023 منتهی شده و نیروهای ارتش اسرائیل حملات غیر قانونی به شهرها و اردوگاه‌های فلسطینی انجام داده و فلسطینیان و املاک آنها توسط شهرک نشینان اسرائیل مورد یورش قرار می‌گیرد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: مقامات مسئول اسرائیلی مجازات علیه مالکان فلسطینی را به بهانه نداشتن مجوزهای قانونی در قدس افزایش داده که اصولاً به تخریب املاک و منازل فلسطینی منتهی می‌شود. همچنانکه آنان برای تقویت شهرک سازی در کرانه باختری که نقض آشکار قوانین بین المللی است اقدام کرده و قانون لغو تابعیت یا حق اقامت را برای افرادی که اقدام تروریستی انجام می‌دهند ارائه کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر تاکید کرد: محاکم سراسر جهان با مجازات‌های گروهی به عنوان جنایت جنگی رفتار کرده است؛ اما با این حال دادگاه عالی اسرائیل از پذیرش این مساله امتناع می‌ورزد.

این سازمان بین المللی در ادامه بیانیه خود اعلام کرد سیاست‌های اجرا شده توسط اشغالگران برای سرکوب سازمان یافته فلسطینیان شامل اشکال مختلف مجازات‌های گروهی شده که از جمله آنها تخریب منازل و ایجاد محدودیت برای عبور و مرور است، علاوه بر آنکه این روند سرکوبگرانه شامل اقدامات غیر انسانی علیه فلسطینیان به عنوان بخشی از سیاست حفظ تسلط یهودیان اسرائیلی علیه فلسطینی‌ها می‌شود که جنایت علیه بشریت و نژاد پرستی است.

هراس نهادهای امنیتی صهیونیست‌ها از اوضاع زندان‌ها

پایگاه خبری عبری زبان «i24news» اعلام کرد نهادهای امنیتی رژیم صهیونیستی نگران تحولات به وجود آمده اخیر در اوضاع زندانیان فلسطینی از جمله زنان بوده و مسئولان اسرائیلی نسبت به طرح «بن گویر» که هدف آن تغییر شرایط اسرای فلسطینی است هشدار داده‌اند.

کشور فلسطین ,

بر اساس این گزارش جنبش حماس در پی انتشار فایلی صوتی از اسرای فلسطینی زن در زندان «دامون» مبنی بر اینکه آنها در معرض آزار و اذیت صهیونیست‌ها قرار می‌گیرند و خواستار کمک برای آزادی خود شده بودند پیامی هشدار آمیز به دشمن صهیونیست ارسال کرده در آن احتمال انفجار اوضاع را مورد تاکید قرار داده است.

این پایگاه خبری صهیونیستی ادامه داد: پس از حمله موشکی روز چهارشنبه به اراضی اسرائیلی مسئولان حماس اعلام کردند مقاومت معادله بمباران در پاسخ بمباران را در دستور کار قرار داده و به واسطه‌ها تاکید کردند در صورت بمباران غزه توسط اسرائیل این معادله اجرایی خواهد شد.

این رسانه اسرائیلی افزود: برخی گزارش‌ها از غزه حاوی تصاویری از موشک‌هایی است که روی آنها به زبان عربی عباراتی چون «زنان خط قرمز هستند» و «آزادی شما طولی نخواهد کشید» نوشته شده بود.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است:« بن گویر» پس از این حمله موشکی به سرعت تاکید کرد حمله موشکی از غزه هرگز وی را از ادامه کار برای لغو شرایط راحت طلبانه کنونی زندانیانی امنیتی که مرتکب قتل شده‌اند منع نمی‌‌کند.

وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی افزود: من از عناصر پلیس که در زندان‌ها فعالیت می‌کنند برای ورود به بندهای زندان و برقراری نظم به طور کامل حمایت نموده و خواستار برگزاری نشستی فوری برای بررسی راه‌های واکنش به حملات موشکی غزه هستم.

واکنش حماس به تحرکات صهیونیست‌ها

جنبش حماس حمله چند شهرک نشین صهیونیست به کلیسایی قدیمی در بخش قدیمی شهر قدس اشغالی و تخریب آن و تلاش برای به آتش کشیدن این مکان مقدس را محکوم کرد.

این جنبش در بیانیه‌ای حمله به این کلیسا را اقدامی نژاد پرستانه و در تعارض با آموزه‌های ادیان آسمانی و اسناد مورد توافق در عرصه بین الملل توصیف کرد.

حماس افزود: این جنایت ادامه جنایات روزمره و سازمان یافته اشغالگران علیه مقدسات، کلیساها و قبور تاریخی و تلاش آنها برای یهودی سازی قدس و تسلط بر این شهر و تغییر هویت و اخراج اهالی آن است، اما عربیت این شهر خدشه ناپذیر بوده و این جنبش بر عهد خود برای حمایت از مقدسات اسلامی و مسیحی باقی است.

حماس از جامعه بین الملل و کمیته‌ها و نهادهای حقوقی خواست در این زمینه مسئولیت پذیر بوده و از تجاوز اشغالگران و شهرک نشینان به مقدسات اسلامی و مسیحی جلوگیری نموده و به جنایات آنان در محاکم بین المللی رسیدگی شود.

تداوم شهرک سازی رژیم صهیونیستی

مقامات رژیم صهیونیستی دو طرح شهرک سازی در شهر قدس اشغالی را برای دو شهرک کریات «یوفل و آرنونا» در بیت لحم به تصویب رسانده است که بر اساس آن در مجموع بیش از 1200 واحد شهرکی ساخته خواهد شد.

کشور فلسطین ,

در چارچوب این طرح ساخت بیش از 1070 واحد مسکونی در مناطق تجاری، اداری و ساختمان‌های عمومی ساخته می‌شود. علاوه بر آن در تقاطع جاده قدس – الخلیل در شهرک آرنونا 160 واحد مسکونی در یک برج 30 طبقه و یک ساختمان 10 طبقه احداث می‌شود که هر کدام از آنها در طبقه همکف دارای واحدهای با کاربری عمومی هستند.

اداره موسوم به برنامه ریزی رژیم صهیونیستی با 3 طرح جدید شهرک سازی موافقت نمود که هدف از آنها افزایش واحدهای شهرکی و تغییر کاربری اراضی فلسطینی به ویژه در دو شهرک «عمانوائیل» احداث شده در اراضی سلفیت و دیگری شهرک «گیلو» در جنوب قدس اشغالی واقع در اراضی بیت لحم است.

اطلاعات ارائه شده از سوی جنبش اسرائیلی «صلح اکنون» بیانگر آن است که حدود 700 هزار شهرک نشین صهیونیست در 145 شهرک بزرگ و 140 شهرک بدون مجوز از سوی دولت رژیم صهیونیستی در کرانه باختری از جمله قدس اشغالی زندگی می‌کنند.

دعوت از رهبران حماس و جهاد اسلامی برای سفر به قاهره

برخی منابع آگاه اعلام کردند جنبش مقاومت اسلامی حماس دعوتی رسمی از سوی مصر برای سفر به قاهره جهت بررسی اوضاع متشنج امنیتی میان نوار غزه و اشغالگران اسرائیلی دریافت کرده است.

« اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در جریان تماس تلفنی با رئیس پرونده فلسطین در سازمان اطلاعات مصر برای سفر به قاهره دعوت شده است.

کشور فلسطین ,

این منابع افزودند احتمالاً در این سفر تحولات میدانی به ویژه تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین در کرانه باختری و قدس و همچنین پرونده اسرای زن فلسطینی که اداره امور زندان‌ها به حقوق آنان تعرض نموده مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.

هنیه شنبه گذشته در بیانیه‌ای نسبت به حرکت منطقه به سوی تنشی بی سابقه به دلیل حملات سرکوبی اشغالگران علیه اسرای فلسطینی هشدار داده و گفت: درگیری‌ها به داخل زندان‌ها محدود نشده و ملت فلسطین هرگز فرزندان اسیر خود را رها نخواهد کرد.

برخی منابع همچنین اعلام کردند جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز به طور رسمی از سوی مصر برای بررسی تحولات سیاسی و میدانی به قاهره دعوت شده است.

این منابع تاکید کردند قاهره به دنبال آن است که در جریان این دیدار با هیئت اعزامی از سوی جهاد اسلامی که «زیاد النخاله» در راس آن قرار دارد مسائل پیچیده کنونی در مساله فلسطین را بررسی نماید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016607