jamili
04 خرداد 1402 - 14:32

قرقیزستان و اتحادیه اروپا توافقنامه مالی امضا کردند

وزیر اقتصاد و بازرگانی قرقیزستان با مدیر خاورمیانه، آسیا و اقیانوس آرام اتحادیه اروپا دیدار و طرفین توافقنامه‌ای را برای تامین مالی برنامه اقتصاد سبز در این کشور امضا کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «دانیار امانگلدیف» وزیر اقتصاد و بازرگانی قرقیزستان و «پیتریس استابز» مدیر اتحادیه اروپا برای خاورمیانه، آسیا و اقیانوس آرام اتحادیه اروپا توافقنامه‌ای را برای تامین مالی برنامه اقتصاد سبز در این کشور امضا کردند.

امانگلدیف از همه اعضای شرکای خارجی و همکاران به خاطر تلاششان در توسعه سند مشترک که کار و زمان زیادی را صرف کردند، قدردانی کرد.

وی خاطرنشان کرد که اتحادیه اروپا، جمهوری فدرال آلمان و کنفدراسیون سوئیس از زمان استقلال قرقیزستان به طور مداوم از اصلاحات جاری در این کشور حمایت کرده‌اند و در طول 30 سال یکی از شرکای قابل اعتماد اصلی بوده‌اند.

وزیر اقتصاد و بازرگانی این کشور همچنین یادآور شد: روابطی که در اواسط دهه 1990 بر اساس توافق‌نامه‌های مربوطه آغاز شده، سه رکن همکاری در حوزه‌های گفت وگوی سیاسی، روابط اقتصادی و همکاری در زمینه‌های  مالی، علم، فناوری، فرهنگ و مسائل اجتماعی را تعریف می‌کند.

وی افزود: با این حال، امروز همکاری ما فراتر از این حوزه‌ها است و در حال حاضر در همه موضوعات سودمند و متقابل، در همه سطوح و در قالب‌های مختلف انجام می‌شود. همه اینها گواه گفت‌وگوی فعال مداوم و تمایل مشترک ما برای گسترش و تعمیق زمینه‌های همکاری است.

امانگلدیف تاکید کرد: ما قصد داریم به همکاری طولانی مدت خود با اتحادیه اروپا، جمهوری فدرال آلمان، کنفدراسیون سوئیس ادامه دهیم تا حرکت مثبتی را در روند دستیابی به اهداف مشترک خود حفظ کنیم.

وزیر این کشور در پایان ابراز اطمینان کرد که اجرای این جهت به جمهوری و منطقه به عنوان یک کل اجازه می‌دهد تا به طور سیستماتیک مدل اقتصادی را متنوع کنند.

برنامه اقتصاد سبز از تولیدکنندگان و کارآفرینان محلی برای بهبود چشم انداز درآمدزایی و استفاده از فناوری‌های سبز حمایت می‌کند.

از سال 2020، این برنامه قبلاً به تقویت ظرفیت ذینفعان در زمینه مدل‌سازی اقتصاد سبز، ادغام شیوه‌های سبز در زنجیره‌های ارزش کشاورزی منتخب و بخش گردشگری، ترویج محصولات ارگانیک و استانداردهای سبز در بازار محلی و افزایش آگاهی عمومی اقتصادی سبز کمک کرده است.

برای اتحادیه اروپا، این رویداد مستقیماً با حوزه اولویت "اقتصاد مقاومتی سبز و آب و هوا" برای این کشور برای سال‌های 2021-2027 مرتبط است.این توافقنامه به هدف ویژه حمایت از توسعه مشاغل سبز و اقتصاد به عنوان یک کل از طریق توسعه بخش خصوصی و افزایش آگاهی مصرف کنندگان کمک خواهد کرد.

پایان پیام/ح

منبع: فارس
شناسه خبر: 1237949